Doba k přečtení : 3 minuty
Slyšeli jste už o dobrovolné výměně semínek pro osobní, nekomerční účely? Jde o iniciativu „Semínkovna“ a po vzoru zahraničních semenných knihoven ji v České republice v roce 2015 založila Klára Hrdá.
Konkrétně jde o to, že můžete svobodně sdílet své pěstební přebytky. Podmínkou je, aby semena nebo cibulky pocházela z chemicky neošetřených rostlin a nesmí být namořená. Taková semena donesete na vybrané místo a můžete si vzít výměnou jiná. Takovýchto míst je po ČR na 200 a další můžete založit a spravovat i vy! My (farma + děti) se staráme o Semínkovnu umístěnou v charitativním obchůdku Koloběh na Masarykově náměstí v Říčanech.
Zasít, sklidit, usušit, složit pytlíčky, naplnit pytlíčky semeny a sdílet. To je ve zkratce popis procesu, na kterém se z velké části podílejí naše děti. Vezmeme to od začátku. Sběr semen je jednoduchá a zábavná práce i pro nejmenší. Výsledek je ihned vidět, děti si procvičí jemnou motoriku (pinzetový a špetkový úchop) a když polámou mateřskou rostlinu, tak to zas tak nevadí, protože už má odplozeno. Usušená semínka děti plní do vlastnoručně vyrobených pytlíků a obálek. Stačí malé kousky, takže používají zbytky papírů nebo papíry z jedné strany už popsané. Pytlíky mohou i ozdobit. V této fázi zapojujeme družinu. Je to ideální program pro děti, které rády malují, stříhají a lepí a není to na dlouho:). Nakonec zbývá pytlík naplnit a popsat. Co je uvnitř, tedy druh semínka a označit datem a místem sběru a umístit do krabice v obchodě.
Lidé si brzy na možnost výměny zvykli, semena si nejen berou, ale i vrací. Více informací naleznete na internetových stránkách http://www.seminkovny.com . Koukněte, je-li vám téma sympatické:). A kdo ví, třeba se zapojíte i vy!