Proč semenařit a proč s dětmi
Čas k přečtení: 3 min
Semenaření. Prastaré řemeslo, které musel ovládat každý, kdo chtěl na jaře zasít. A zasít chtěl kdysi každý, kdo chtěl přežít. Naši předci věděli, kdy a co nechat vykvést, aby se mohla semínka vůbec utvořit. Věděli nejen, jak je získat, ale jak je pak také uchovat pro další jaro a pro další generace. Umíme to ještě? A umíme to naučit naše děti?
Mami, kvete salát?
Hlávkový salát pozná každý, někteří z nás jej i pěstují. Někdo koupí hotovou sadbu na trhu, někdo si troufne na pěstování již ze semínek. Odkud se ale ta semínka berou? Často kladu tuto otázku (nejen) dětem na farmě bez ohledu na věk a nejčastější odpovědí bývá „v obchodě přeci!“. Nedivím se. Stojany s barevnými sáčky semínek všeho druhu dnes nechybí v žádném z větších obchodů s potravinami. Ale jak se dostanou do toho obchodu? Někdo je vyrobí…. I to je častá odpověď. Až když pak dětem ukazuji kvetoucí salát, pochopí, na co se opravdu ptám. Kdo salát pěstuje, ví, že ho nesmí nechat vykvést, protože pak zhořkne. Jak mají pak ale děti vědět, kde se ta semínka berou?
1000 a jeden důvod, proč semenařit
Naše škola klade důraz na výuku v souvislostech, na samostatnost a odpovědnost. To samé platí pro farmu. Semenaření naučí děti chápat pěstování jako opakující se cyklus, získají schopnost být nezávislí na barevných sáčcích z obchodu a více si uvědomí svoji odpovědnost za zdraví své i této planety. To samo o sobě by mohlo stačit, nemyslíte? Ale máme i praktické důvody. Například ušetříte.
Ty barevné sáčky v obchodech zas tolik nestojí, říkáte si? Ono tedy záleží, kolik toho chcete zasít…Ale ušetřené peníze jsou jen jedním z důvodů, proč semenařit a učit tomu i naše děti. Jaké jsou ty další? Je jich spousta:
- Pomůžete dětem pochopit celý životní cyklus rostliny. Umožníte jim pozorovat proměnu od poupěte, přes květ a plod, a zároveň vidět, jak se v některých případech zcela promění i samotná rostlina. Jako například ten salát, co znají jen z talíře a najednou je to rostlina vysoká víc jak metr.
- Zjistí, protože jim to vysvětlíte, jak důležitá je nejen včela, ale i neškodná pestřenka – malá vosička, které se děti často zbytečně bojí a ona je přitom důležitým opylovačem.
- Můžete uchovat pro další generace odrůdy, které již v těch barevných sáčcích k sehnání nejsou, a navíc ještě pomůžete biodiverzitě. Co takhle založit novou smysluplnou rodinnou tradici a osivo předat nejen dětem, ale i vnoučatům? Možná má někdo v rodině skleničku fazolí nebo hrášku, která se tam již tradičně každý rok znovu a znovu plní. Ale pokud ne, získat staré odrůdy není tak těžké. My na farmě spolupracujeme se spolkem Gengel, který se uchovávání tradičních odrůd věnuje a letos jsme úspěšně vyluštili cukrový hrách „Hajzlerová“.
Pojem biodiverzita (dle Úmluvy o biologické rozmanitosti) znamená rozmanitost živých organismů na Zemi, což zahrnuje rozmanitost druhů i diverzitu ekosystémů. Můžeme mluvit o biodiverzitě celosvětové, evropské, české, ale i o biodiverzitě na úrovni konkrétních lokalit. Lidskou činností způsobujeme degradaci ekosystémů a životního prostředí a úbytek nenahraditelných přírodních zdrojů, což vše znamená značné snižování biodiverzity v celosvětovém měřítku. Odhaduje se, že úbytek biodiverzity je v současné době 100 až 1000krát rychlejší, než kdyby byl způsoben pouze přírodními procesy.
- Budete-li se věnovat opakovanému semenaření jedné odrůdy, podaří se vám ji během let zocelit a přizpůsobit mikroklimatu vaší zahrady. Semínka mají totiž paměť. A pokud vás to chytne a semenaření vás začne bavit, dozvíte se hodně o genetice, o semínkových bankách, o hybridních F1 odrůdách, o chemickém moření,
- Sbíráním semínek děti objeví, jak různorodá a pestrá jsou. Sesypte na plochý talíř semínka květin, různých druhů zeleniny, pecky z ovoce, přidejte ořechy a uvidíte, jak fascinované tou směsicí děti budou. Luštění fazolí či hrachu je navíc báječné pro jemnou motoriku malých prstíků.
Sázej-sklízej-sdílej
Semenaření je také úžasný sociální nástroj. Nasbírali jste semínka pro svoji potřebu a stále vám zbývá? Sdílejte je! S kamarády nebo sousedy, můžete je nabídnout také přes Semínkovnu, kterou naše farma umístila do dobročinného obchůdku Koloběh na náměstí v Říčanech.
Semínkovna vznikla jako prostor pro svobodné sdílení osiva, na podporu domácího semenaření a přírodního zahradničení. Osivo v ní uložené je k dispozici zdarma a pro všechny. Tak jako se v knihovně půjčují knihy, semínkovna nabízí osivo do vaší zahrádky. Tak jako se knihy po přečtení vracejí, tak i při sklizni vaší zeleniny myslete na sdílení sklizených semínek v semínkovně.
A v neposlední řadě jsou báječná i jako milý drobný dárek – třeba v plátěném barevném pytlíku, co se podaří ušít dětem. Můžete také vyrobit spoustu malých jílových kuliček, tzv. semínkových bomb. Jejich výroba je oblíbená především u malých dětí, protože se u toho mohou legitimně upatlat. Domácí semínkový papír může posloužit jako originální pozvánka na narozeninovou oslavu. A pokud vám i tak pořád zbydou, dá se z nich krásně tvořit.
Semenaření je dobrodružství
To napětí, co vám nakonec z vlastních semínek na zahrádce vyroste prostě musíte zažít! Nalákala jsem vás? Příště prozradím, co a jak můžete právě teď semenařit, podzim je k tomu ideální čas.