Čas k přečtení: 2 minuty
Víte, čeho se nejvíce báli námořníci v 15. století? Naši páťáci na to přišli, i když jim to, pravda, chvíli trvalo. Nebyla to ani šibenice, ani bouře na moři. Byly to kurděje. Dnes již naštěstí velmi vzácná nemoc byla způsobená zásadním nedostatkem vitaminu C, jelikož na dlouhých plavbách přes Atlantik se námořnická strava skládala hlavně ze sucharů a sušeného hovězího masa. Evropské vědě pak trvalo až do pol. 18. století, než objevila příčinu a našla jednoduché řešení. Které ovšem znali již staří Féničané….
Wikipedie: Kurděje nemoc způsobená dlouhodobým nedostatkem vitamínu C. Na rozdíl od většiny zvířat a rostlin totiž lidské tělo nedokáže syntetizovat tento vitamín, proto jej musí přijímat v potravě. Nemoc se projevuje především krvácením z dásní, pod kůži, do vnitřních orgánů, sníženou odolností proti nemocem a poruchou krvetvorby.
Síla semenných klíčků
Víte, od kdy se naklíčená semena používají jako strava? Věřím, že většina z nás považuje klíčky za vynález moderní doby. Jenže již 3000 př.n.l. věděli ve staré Číně, že výhonky jsou cenným zdrojem vitamínů a minerálů. Zdatní féničtí mořeplavci brali na své dlouhé námořní plavby zásobu semen přesně proto, aby ochránili námořníky před kurdějemi. Britský námořní lékař David Mac Bride publikoval svá pozorování o tom, že vyklíčené obiloviny a luštěniny byly proti kurdějím stejně účinné jako čerstvé ovoce a zelenina až v roce 1767.
Moře nemáme, ale i naši předci používali naklíčená semena jako zdroj vitamínů v zimních měsících. Slyšeli jste někdy slovo pučálka? Kupte pytlík hrachových semen (ale bio prosím) a vyrobte si s dětmi tuto tradiční chroupavou dobrotu, která je rozhodně zdravější než pytlík chipsů! Navíc se jedná o zapomenutý předvelikonoční zvyk, který tak můžete oprášit.
Pučálka nebo pálenec je staročeské jídlo z naklíčeného hrachu, které bylo konzumováno především o předvelikonočním půstu. Základem přípravy je nabobtnání a naklíčení hrachu po několik dní ve vodě. Poté se nasucho pražil či pekl, později se i smažil na tuku, a podával na slano či na sladko. Pučálka se také pražila přímo na ulici a prodávaly ji tzv. pučálnice. Zdroj: internet
A ještě větší síla mladých rostlinek
Vypěstovat řeřichu na vatě jsme asi zkoušeli všichni. Ale těch semínek, které vám do týdne vyrostou do výšky tak akorát k ustřižení, je daleko více! Můžete sklízet lístky červené řepy, hořčice, asijských zelenin, ale i hrachu nebo ječmene. Moderní doba pro ně má moderní slovo – microgreens. Hit poslední doby, kdy díky Covidu výrazně vzrostl zájem o zdravou stravu.
Ale proč kupovat v plastové vaničce něco, co vám velmi snadno a zcela samo vyroste na okenním parapetu? Jediné, co potřebujete, jsou opravdu bio semínka určená ke klíčení a pěstování malých rostlinek. A pak již stačí nízká plastová vanička, co vám zbyla od rajčat z obchodu, trocha zeminy, světlo, teplo a voda. Mladé rostliny jsou velmi křehké, proto doporučuji zalévat odspodu, tj. na podtácek. Děti řeřichu zrovna pro její štiplavou chuť nemusí, ale sytě zelené výhonky hrachu je určitě nalákají, protože chutnají opravdu jako hrášek!
Mladé rostlinky můžete s dětmi jíst jen tak, posypat s nimi chleba s máslem nebo přidávat do salátů. Jeden recept pro vás připravil i náš kuchař Filip:
Na 2 porce super zdravého zimního salátu smícháte nakrájené 2ks pečené červené řepy, 400g uvařené černé čočky, vaničku hrachových klíčků a vaničku řeřichy, přidáte 60g kozího sýra nebo sýra Feta, a to vše přelijete dresinkem z 60ml kvalitního olivového oleje, 1-2 lžic citronové šťávy a 1 lžičky medu. Sůl a pepř dle chuti.