Čas k přečtení: 3 minuty
Zdravá strava. Mantra, kterou slyšíme dnes a denně, v posledním roce snad ještě více. Jelikož platí, že co se v mládí naučíš… potřebujeme učit děti chápat vztah mezi kvalitou jídla a jejich zdravím, fyzickým i psychickým. A protože také platí, že co si člověk sám uvaří, to mu většinou nejvíce chutná, nejlepší cesta je pustit děti do kuchyně. Za trochu toho případného nepořádku to stojí! A léto je ideální čas – čerstvých surovin je hojnost, letní recepty jsou na přípravu snadnější, a navíc se dá vařit i venku. Nemusíte se ani bát svěřit jim nůž či ostré struhadlo, jsou šikovní a potřebují především vaši důvěru – a praxi.
Loňské farmářské kempy o tom přesvědčily nejen nás, ale věřím, že i mnohé rodiče. Děti zvládly kynuté těsto, umotat houstičky, strouhat zeleninu na pomazánky a upéct buchtu i pizzu. Ale jejich cesta k získání kuchařského diplomu začala zcela nekuchařsky – vytvořením vlastního prostírání.
Stolování je základ
Možná se ptáte, co má prostírání společného se zdravou stravou. Hodně. Dnešní uspěchaná doba nám umožňuje stravovat se doslova v poklusu, jídlo servíruje v alobalu nebo papírové krabici s plastovým příborem a společenskou konverzaci nahrazuje displejem mobilů. Někdy to jinak nejde, ale moje babička mi často říkala „všeho s mírou“. Myslím, že je velmi důležité učit děti rozlišovat mezi tím, co je správné a co je občas nutné. Ukažme dětem, že i jednoduše prostřený stůl ideálně s květinami ve váze a jídlo snězené v klidu ve společnosti rodiny je pro jejich zdraví stejně důležité, jako to, co mají na talíři. A výroba vlastního prostírání, případně prostírání pro každého člena rodiny, může být tím prvním krokem. Stačí namalovaný obrázek zalaminovaný do fólie, ale fantazii se meze nekladou.
Suroviny laskominy
Prostřeno máme, jde se vařit! Ale co? Výběr receptu je vlastně to nejjednodušší, s tím vám pomůže mlsný jazýček dětí. Však je nechte uvařit to, co si samy vymyslí. Nějaké tipy pro vás v závěru mám, nebojte. Jelikož nám jde o zdravé jídlo, kvalita surovin je základ a sebelepší recept to nezachrání. Určitě vás nepřekvapím, když budu chvalořečit především domácí zdroje. Salát vypěstovaný ze semínka bude chutnat i bez zálivky. Nemáte zahradu? Nevadí! Bylinky, saláty, ředkvičky, hrášek, ale i cukety, dýně, rajčata nebo okurky – to vše se dá pěstovat v nádobách, záleží jen na velikosti místa, které máte. Jde to i bez balkonu, jen v truhlíku na okně. Ale ne každému se chce, ne každého to baví – důvody mohou být různé. Pak se vydejte s dětmi na trh! Dejte jim do ruky košík a nechte je nakupovat samotné. Malé děti se zároveň naučí poznat různé druhy zeleniny a ovoce, starší děti budou více vnímat poměr mezi množstvím a cenou. Správné farmářské trhy nabízí kromě zdravé zeleniny i další lokální zdroje surovin na vaření. Atmosféra samotná se pak přenáší s nákupem do kuchyně a z obyčejného vaření je najednou společný zážitek.
Farmářská kuchařka
Naše škola věnuje projektové výuce velké množství času a vznikají tak úžasná díla. Nechybí tudíž ani farmářská kuchařka, kterou letos vymyslela, vyzkoušela, nafotila a sepsala dvě děvčata ze sedmé třídy. Pokud hledáte inspiraci, zkuste některý z jejich receptů.
Dobrou chuť!
Farmářská kuchařka ke stažení zde: farmarska kucharka_2021