Čas k přečtení: 3 minuty
Bylinka, slovo s kouzelným obsahem, opředené historií, mýty a kouzly. Neodmyslitelná součást přírody, která pronikla do našich zahrad, lékárniček a talířů. Na nějaký čas je z českých kuchyní a jídelníčků vytlačila instantní dochucovadla. Naštěstí pro zdraví lidí i přírody se jejich sláva vrací a na naší farmě jsme pro ně vytvořili hned dvě speciální políčka. Pokaždé, když na farmu zavítá náš šéfkuchař, jeho kroky vedou nejprve k bylinkám.
Aktivní látky v bylinkách :
Alkaloidy, dusíkaté látky, které v malém množství navozují pocit úlevy
Éterické oleje, aromatické látky, které dodávají typickou vůni bylinkám, mají dezinfekční účinky; působí na nervové, trávicí a močové ústrojí
Minerální látky a vitaminy nutné pro správné fungování organismu; podílí se na imunitním systému, stavbě kostí a tkání, funkci orgánů.
Bylinky vs. bílé jedy
Pojem bylinka má v kulinářství mnoho různých významů. Lze mezi ně zahrnout nejen ty pravé bylinky, tj. léčivé rostliny, ale i koření používané k dochucování jídel nebo zeleninu, která se stala nedílnou součástí kuchyně.
Proč jsou v kuchyni bylinky tak důležité? Každé jídlo potřebuje dochutit a příliš často se sahá po soli, případně cukru. Tyto „bílé jedy“, jak se jim také jinak říká, sice snadno zvýrazní chuť, ale zároveň dětskému organismu škodí. Bylinka, pokud se samozřejmě použije ta správná a ve správném množství, jídlo ochutí a často i provoní. Ale neškodí. Naopak, bylinky obsahují velké množství aktivních látek, které působí na lidský organismus blahodárně.
Devatero kvítí
„Libeček máš?“, ptal se mě Filip s nadějí v hlase již v polovině dubna😊 Vařit bez bylinek je pro Filipa nepředstavitelné a samozřejmě, že nejraději používá ty naše, čerstvé a bio. Nechal se přemluvit, a prozradil svoje kouzelné devatero kvítí, které vám postupně představíme v našem bylinkovém speciálu. Které to jsou?
- plocholistá petržel
- pažitka
- koriandr
- tymián
- majoránka
- oregano
- libeček
- bazalka
- rozmarýn
Bylinky jemné:
plocholistá petržel, pažitka, koriandr, libeček, bazalka
Bylinky silně aromatické:
tymián, rozmarýn, oregano, majoránka.
Samozřejmě, že všechny na farmě máme. Chodíme s Filipem od jedné k druhé a já dostávám kuchařskou lekci: „Bylinky jsou různé. Jedna bylinka je méně aromatická, a tak se nám hodí do jemné omáčky nebo do polévky, kde dokáže vyniknout. Oproti tomu bylinka silně aromatická se používá do již chuťově výrazných jídel nebo na maso, které se nakládá na noc do lednice.“ Na oplátku zase já Filipovi vysvětluji, že když by mi je ořezal moc nízko u země, tak to možná nepřežijí ranní mrazy a již neobrazí 😊
Oba smutně koukáme na rozmarýn, který letošní mrazivou zimu možná nerozdýchá, a tak novou sazeničku usadíme do květináče, abychom jej mohli příště vzít na zimu domů. Ale to již prozrazuji něco ze své „kuchyně“. Můžete se tedy těšit na bylinkový speciál – sledujte FB stránky farmy a blog, začínáme ve středu 26. května a začínáme bylinkou z nejjemnějších 😊